Finansiering till företagskund

Med flexibel finansiering kan fler kunder handla från dig. Erbjud hyra, leasing eller funktionsavtal för att stärka ditt erbjudande och öka din försäljning.

  • Kontaktperson insatt i din bransch
  • Säljstöd, skyltning och kampanjupplägg
  • Enkel e-signering 

Anmäl intresse för samarbete


Vi vill samarbeta med dig som vill lite mer

Enkel och trygg finansiering är bra för dig och dina kunder. Med leasing och hyra kan dina företagskunder investera i ny utrustning utan att behöva äga den eller binda kapital. Även du får möjlighet att göra fler affärer. 

Varför samarbeta med oss?

Vi vet att ett långsiktigt samarbete lönar sig. Med oss som finansieringspartner får du närmare 30 års erfarenhet av säljfinansiering och kompetens från de flesta branscher. Vi stöttar med utbildning och coaching genom hela försäljningsprocessen. Personlig kontakt och lokal förankring är en självklarhet. Vi har kontor i Göteborg, Malmö, Stockholm, Umeå, Växjö och Örebro.

Vi har dessutom en anpassad försäkring för hyrd och leasad utrustning

Erbjud finansiering till företag

Vi samarbetar gärna med dig som säljer:

Mina Sidor - ditt digitala säljstöd 

Mina Sidor är navet i försäljningen. Här lägger du upp avtal, får snabbt besked på kreditansökningar och kan skriva ut allt på plats. Kunden kan även signera avtalet via Mina Sidor. Kontrollen av firmateckningen är inbyggd i den tekniska lösningen så att firmatecknaren visas i e-signeringsflödet. Ingenting behöver kompletteras i efterhand, enkelt och smidigt utan onödig pappershantering.

Mina Sidor hjälper dig också hålla reda på avtal och offerter. När din kund har skrivit under avtalet tar vi över och betalar dig. Mina Sidor nås enkelt via dator, surfplatta eller mobiltelefon.

Kontakta oss


Hannes Petersson
Hannes Petersson - Hela Sverige

E-handel B2B

08-635 37 89

hannes.petersson@wasakredit.se

Peter Silvergrind
Peter Silvergrind - Hela Sverige

E-handel B2B

08-635 38 09

peter.silvergrind@wasakredit.se

Petter Lilian
Petter Lilia - Hela Sverige

E-handel B2B

040-664 28 85

petter.lilia@wasakredit.se

Robert Lundberg
Robert Lundberg - Hela Sverige

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, E-handel B2B, Miljöfinansiering

08-635 36 23

robert.lundberg@wasakredit.se

Annika Arnborger
Annika Arnborger - Stockholm

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, E-handel B2B, Miljöfinansiering

08-635 37 59

annika.arnborger@wasakredit.se

David Pamholt
David Pamholt - Stockholm

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

08-635 36 62

david.pamholt@wasakredit.se

Emma Nedin
Emma Nedin - Stockholm

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

08 - 635 38 83

emma.nedin@wasakredit.se

Helena Björkung
Helena Björkung - Stockholm

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

08-635 39 73

helena.bjorkung@wasakredit.se

Peter Ström
Peter Ström - Stockholm

Delbetalning i butik

08-635 39 22

peter.strom@wasakredit.se

Fredrik Augustsson
Fredrik Augustsson - Malmö

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

040-664 28 86

fredrik.augustsson@wasakredit.se

Johnny Sandqvist
Johnny Sandqvist - Malmö

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

040-664 28 92

johnny.sandqvist@wasakredit.se

Mathias Bergrahm
Mathias Bergrahm - Malmö

Delbetalning i butik

040-664 28 89

mathias.bergrahm@wasakredit.se

Caroline Levin Hanzen
Caroline Levin Hanzen - Göteborg

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

031-771 98 92

caroline.levinhanzen@wasakredit.se

Johan Bromander, säljare
Johan Bromander - Göteborg

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

031-771 98 83

johan.bromander@wasakredit.se

Patrick Persson
Patrick Persson - Göteborg

Säljfinansiering Butik, Delbetalning i butik

031-7719887

patrick.persson@wasakredit.se

Peter Tilly
Peter Tilly - Göteborg

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

031–771 98 85

peter.tilly@wasakredit.se

Jonas Oldenstierna
Jonas Oldenstierna - Örebro

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Miljöfinansiering

019-17 52 66

jonas.oldenstierna@wasakredit.se

Thomas Hagberg
Thomas Hagberg - Umeå

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

090-71 25 92

thomas.hagberg@wasakredit.se

För frågor kring löpande avtal

08-635 38 20
Skriv till oss via Mina Sidor

Blanketter hittar du här