Prata båtfinansiering med oss på Allt för sjön

6–9 och den 13–16 mars samlas tillverkare, återförsäljare och båtälskare på Stockholmsmässan för att ta del av årets trender, innovationer och lanseringar.

Snart är det dags för Allt för Sjön 2025, Sveriges största båtmässa och en självklar mötesplats för alla som arbetar inom båtbranschen. 

Precis som tidigare år, står hållbarhet och innovation i fokus. Branschen rör sig snabbt mot en grönare framtid, och på årets mässa får vi se ännu fler eldrivna båtar, hybridlösningar och smart teknik som gör båtlivet enklare och mer hållbart. Några av årets teman är:

  • Smartare framtid: Hållbarhet och innovation i centrum. Här kan besökare utforska smarta lösningar och innovationer som re-fittning, återbruk och nya materialval.
  • Kvinnor till sjöss: Man lyfter det kvinnliga perspektivet för att få fler kvinnor att ta rodret och visa vägen på sjön.
  • Segling i fokus: Extra mycket fokus kommer att ligga på segling. Med bland annat lyxseglare och Ocean Race-simulator.
  • Work Boat-mässan: Extra fokus läggs även på praktiska arbetsbåtar för ett tryggt och hållbart sjöliv.

Om Allt för sjön

Vad? Båtmässan Allt för sjön är startskottet för båtsäsongen, fylld med årets nyheter från tillverkare och möten med branschens aktörer.

När?

  • 6–9 mars (första helgen)
  • 13–16 mars 2025 (andra helgen, inklusive utställning av husvagnar och husbilar).

Var? Stockholmsmässan, Älvsjö, Stockholm.

Läs mer: Välkommen till Allt för sjön – för alla som älskar vatten

Säkra affärer med rätt finansiering

Att hitta rätt båt är en sak – men att hitta rätt finansiering är minst lika viktigt. Som partner till många av landets båtåterförsäljare hjälper vi företag att skapa smidiga och trygga finansieringslösningar för sina kunder. Med rätt finansiering blir det lättare att öka försäljningen, erbjuda attraktiva villkor och skapa långsiktiga affärer.

– Båtmässan är en perfekt plats att kicka igång säsongen och möta entusiaster och partners i en inspirerande miljö där innovation och båtliv står i fokus, säger Kalle Falk, säljare Privat Fritid. 

Vill du veta mer om hur vi kan hjälpa dig? Vi finns på plats under mässan och pratar gärna båtfinansiering! Hör av dig så bokar vi in ett möte. Vi ses på Allt för Sjön! 

Relaterade länkar