Miljö­finansiering

Vi erbjuder investeringslösningar för bland annat solceller och bioenergi. Med oss som samarbetspartner kan du erbjuda dina kunder smart finansiering via leasing, hyra eller funktionsavtal. 

  • Skapar en förmånlig bas för framtida investeringar
  • Belastar inte likviditeten
  • Är lätt att budgetera
  • Låser inte kreditutrymme hos banken

Anmäl intresse för samarbete


Finansiering inom miljö & hållbarhet

Vi finansierar hållbara investeringar. Våra samarbetspartners jobbar inom en rad olika industrier som alla bidrar till omställningen till ett mer fossilfritt samhälle. Vi kan finansiera objekt som till exempel:

  • Solceller
  • Laddlösningar
  • Luft-, vatten-, och geovärmepumpar
  • Värmeanläggningar med pelletseldning
  • Biogasanläggningar
  • Rökgasreningar
  • Ledbelysning
  • Vattenreningsanläggningar
  • Specialfilterlösningar för microorganismer 

Varför miljöfinansiering?

Genom att erbjuda kunder flexibel finansiering har fler möjlighet att investera i en ny anläggning eller miljövänlig lösning. Det kan till exempel handla om solcellspaneler för företaget eller en biogasanläggning. Med finansiering genom oss kan kunden fördela kostnaden över tid i upp till 10 år. 

Olika sätt att finansiera

Vi erbjuder miljöfinansiering i form av leasing och hyra. Vi kan även erbjuda funktionsavtal som innebär att service ingår, allt på en och samma faktura till kund. 

Kontakta oss


Hannes Petersson
Hannes Petersson

E-handel B2B

08-635 37 89

hannes.petersson@wasakredit.se

Peter Silvergrind
Peter Silvergrind

E-handel B2B

08-635 38 09

peter.silvergrind@wasakredit.se

Petter Lilian
Petter Lilia

E-handel B2B

040-664 28 85

petter.lilia@wasakredit.se

Robert Lundberg
Robert Lundberg

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, E-handel B2B, Miljöfinansiering

08-635 36 23

robert.lundberg@wasakredit.se

Annika Arnborger
Annika Arnborger

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, E-handel B2B, Miljöfinansiering

08-635 37 59

annika.arnborger@wasakredit.se

David Pamholt
David Pamholt

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

08-635 36 62

david.pamholt@wasakredit.se

Emma Nedin
Emma Nedin

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

08 - 635 38 83

emma.nedin@wasakredit.se

Peter Ström
Peter Ström

Delbetalning i butik

08-635 39 22

peter.strom@wasakredit.se

Fredrik Augustsson
Fredrik Augustsson

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

040-664 28 86

fredrik.augustsson@wasakredit.se

Johnny Sandqvist
Johnny Sandqvist

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

040-664 28 92

johnny.sandqvist@wasakredit.se

Mathias Bergrahm
Mathias Bergrahm

Delbetalning i butik

040-664 28 89

mathias.bergrahm@wasakredit.se

Caroline Levin Hanzen
Caroline Levin Hanzen

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

031-771 98 92

caroline.levinhanzen@wasakredit.se

Johan Bromander, säljare
Johan Bromander

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

031-771 98 83

johan.bromander@wasakredit.se

Patrick Persson
Patrick Persson

Säljfinansiering Butik, Delbetalning i butik

031-7719887

patrick.persson@wasakredit.se

Peter Tilly
Peter Tilly

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

031–771 98 85

peter.tilly@wasakredit.se

Jonas Oldenstierna
Jonas Oldenstierna

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Miljöfinansiering

019-17 52 66

jonas.oldenstierna@wasakredit.se

Thomas Hagberg
Thomas Hagberg

Restaurang och detaljhandel, Industri och verkstad, Kontorsutrustning, Miljöfinansiering

090-71 25 92

thomas.hagberg@wasakredit.se

För frågor kring löpande avtal

08-635 38 20
Skriv till oss via Mina Sidor

Blanketter hittar du här